Biuletyn Informacji Publicznej to strona internetowa. Posiada jednak specyficzny wygląd, ze względu na swe określone prawnie wymagane funkcjonalności. Jak każdy serwis www, powinien być także dostępny dla osób o specjalnych potrzebach. Informacje umieszczone w BIP w sposób użyteczny i efektywny, stanowią zbiór zasobów udostępnianym w centralnym repozytorium.

Zgodnie z prawem każda jednostka realizująca zadania publiczne powinna posiadać stronę BIP. Tak więc nie tylko urzędy i podległe im instytucje, ale także organizacje pozarządowe czy stowarzyszenia powinny posiadać ten rodzaj strony www.

Zgodnie z wymogami prawnymi o prowadzeniu rejestrów teleinformatycznych Fundacja Widzialni z dniem 16 kwietnia 2015 uruchomiła serwis BIP. Dzięki temu pozwalamy, nie tylko na uzyskanie szybko i konkretnie, wymaganych informacji. Taki sposób prezentacji danych pozwala na przejrzysty i w ogólnodostępny sposób zaprezentować swoje działania. Rozwiązania jakie daje nam Polska Akademia Dostępności, są skierowane także dla III sektora. Każda organizacja społeczna nie będzie narażona na niepotrzebne koszty. Wystarczy skorzystać z szablonów PAD. Dajemy przykład dla innych i promujemy w ten sposób dobrą praktykę otwartości informacji naszych działań.

BIP Fundacji Widzialnych spełnia wszystkie wymagania prawne dotyczące prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej:

  • Ustawę z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. 2014 poz. 782)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej z dnia 18 stycznia 2007 r. (Dz.U. z 2007 r. Nr 10, poz.68).
  • Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o minimalnym standardzie informacji dla przejrzystej strony BIP
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności

BIP PAD wykorzystany przez Fundację Widzialni posiada wiele funkcjonalności. Tych zgodnych z wymaganiami ustaw dotyczących prezentacji informacji, jak aktualne ogłoszenia, najnowsze informacje, najczęściej poszukiwane informacje, strategie oraz działania. Można także uzyskać informacje o podmiocie udostępniającym informację,  tożsamość osoby, która wytworzyła informację  lub odpowiada za wprowadzane treści oraz czas ich wytworzenia i udostępnienia. Prowadzony jest także rejestr zmian wytwarzanych treści w serwisie.

Zapraszamy na stronę  bip.widzialni.org i zapoznania się z funkcjonalnością serwisu oraz zawartymi w nim informacjami.        

Szczegółowy opis funkcjonalności BIP Polskiej Akademii Dostępności

Akty prawne dotyczące BIP