Za nami kolejne szkolenia i konwent zorganizowany w ramach projektu Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój.

Drugi konwent odbył się w Rzeszowie. Wśród uczestników warsztatów byli pracownicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W przeprowadzonych dwudniowych szkoleń skorzystało wiele urzędów miast i gmin m.in. Olkusz, Dębica, Lublin, Jordanowa, Grybowice oraz Nawojowa, Strzyżowice, Mielec, Klucze, Nosdrzec, Aleksandrów Jeżowe i Dynów. Wśród uczestników byli także pracownicy bibliotek wojewódzkiej oraz miejskich z Krakowa i Gorlic oraz pracownicy Teatrów i szkół.

W pierwszym dniu na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się czym jest dostępność i dlaczego jest taka ważna. Ekspert omówił grupy osób narażone na wykluczenie cyfrowe, przedstawił działanie programów asystujących. Uczestnicy poznali narzędzia i metody analizy dostępności serwisów internetowych. Dzień drugi obejmował zajęcia praktyczne: warsztaty, praca redakcyjna, zajęcia z zakresu monitorowania dostępności, tworzenie dostępnych dokumentów PDF.

Udział w Konwencie Polskiej Akademii Dostępności daje mi nowe spojrzenia na komunikację. Jako urzędnik, administrator strony oraz były redaktor naczelny portalu informacyjnego nie zdawałem sobie sprawy z tego jak odpowiedzialną sprawą jest witryna internetowa. Docierają do nas tysiące informacji dziennie. Sami jako użytkownicy sieci zabiegamy o nie i ciągle poszukujemy nowych. Takie potrzeby mają wszyscy ludzie i również Ci, którym korzystanie z internetu prasy przysparza problemów. Naszym zadaniem jest pomaganiem potrzebującym i słabszym. Konwent w Rzeszowie uzmysłowił mi, że są już takie możliwości i standardy, które znacznie ułatwiają korzystanie z Internetu osobom starszym, niedowidzącym. Dzięki wiedzy nabytej podczas Akademii postanowiliśmy od nowa zbudować stronę internetową dla Samorządowego Ośrodka Kultury na CMS-ie stworzonym przez fundację Widzialni. To świetnie, że mamy do dyspozycji całkiem darmowe urządzenie. To realna pomoc i przeskoczenie dla wielu podmiotów aspektu ekonomicznego przy tworzeniu strony - Jakub Cena, Specjalista ds Promocji Gminy Mielec - uczestnik konwentu.

W konwencie udział wzięła Pani Angelika Chrapkiewicz-Gądek, osoba z niepełnosprawnością - na co dzień doradca odpowiedzialności społecznej, nurkuje, skacze na spadochronie, była na Kilimandżaro, podróżuje po całym świecie - która korzysta z rozwiązań Polskiej Akademii Dostępności (PAD). Zaprezentowała swój serwis ANGIsteps.pl, oparty na wzorcu PAD. Pani Angelika opowiedziała jak proste oraz intuicyjne jest administrowanie oraz redagowanie treści w Panelu CMS.

Organizowane szkolenia i warsztaty dla podmiotów szczebla centralnego pozwoliły na podniesienie świadomości i wiedzy wśród osób pracujących na co dzień w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Ministerstwie Finansów. Pracownicy ministerstw oprócz wiedzy z zakresu redagowania treści, dostępnych dokumentów PDF uzyskali wiedzę na temat tworzenia dostępnej platformy e-learnigowej, WAI-ARIA i ułatwień związanych z dynamicznym wczytywaniem treści.

O tym, że Fundacja Widzialni przeprowadza rzetelne szkolenia z zakresu dostępności treści internetowych w serwisach administracji publicznej, wiedziałem od dawna. Od kilku lat propaguję wiedzę o wytycznych WCAG 2.0 wśród redaktorów resortowych stron internetowych i potrafię wyobrazić sobie jak trudno jest w przystępny sposób przekazać niezbędne informacje grupie o różnym poziomie "dostępnościowego zaawansowania" – mówi Szymon Gawracz z Ministerstwa Finansów. Z rozmów z uczestnikami kursu wywnioskowałem, że usatysfakcjonowała ich agenda zaproponowana na szkoleniu - czyli repetytorium z zakresu publikacji dostępnych stron www oraz novum w postaci panelu poświęconego tworzeniu dostępnych dokumentów. Chętnie będziemy kontynuować naszą współpracę z Fundacją w ramach Polskiej Akademii Dostępności w celu dalszego pogłębiania wiedzy i umiejętności redaktorów serwisów resortowych – dodaje.

Polska Akademia Dostępności jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Celem projektu jest podnoszenie świadomości i wiedzy twórców stron www, administratorów i redaktorów treści na temat dostępności do zasobów cyfrowych.