W piątek 15 kwietnia 2011 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbędzie konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych. A zatem zbliża się już moment, w którym prawo Polskie wymagać będzie od administracji publicznej zapewnienia dostępności stron www.

Prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych trwają już od kilku miesięcy. Fundacja Widzialni bierze w nich czynny udział opiniując projekt i zgłaszając do niego uwagi. Naszym celem jest zapewnić by nie było to prawo martwe, li tylko zapis w ustawie dla uspokojenia sumień urzędników ale by było to prawo skutecznie wymuszający na serwisach publicznych dostosowanie ich do standardów dostępności. W projekcie jako mającym być obowiązującym ujęty jest standard WCAG 2.0 na poziomie AA co gwarantuje pełną dostępność serwisów. Zawiera on także rekomendacje dla serwisów administracji dotyczące stosowania standardów WCAG. Zdaniem Fundacji brak jest jeszcze zapisów, które zapewnią skuteczne egzekwowanie obowiązku dostępności, mamy jednak nadzieję, że uda nam się z pomocą innych instytucji  i organizacji pozarządowych  doprowadzić do umieszczenia w rozporządzeniu odpowiednich regulacji.

Wejście w życie rozporządzenia znacząco przybliży nasz kraj do standardów funkcjonujących w krajach Europy Zachodniej, USA czy Australii ale przede wszystkim da nam oręże do skutecznego domagania się od podmiotów pełniących zadania publiczne by stosowały się do jego zapisów. Będzie można w oparciu o prawo przeciwdziałać zjawisku wykluczenia cyfrowego i z poziomu dobrej woli przeniesie dostępność stron www w zakres obowiązków administracji publicznej.  Pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość i tym energiczniej działać na rzecz pełnoprawnego dostępu do informacji elektronicznej wszystkich użytkowników Internetu.