W dniu 10 października 2015 ruszyła ogólnoeuropejska inicjatywa społeczna Code Week 2015, promująca naukę kodowania. W całej Europie odbędzie się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów organizowanych przez pasjonatów i promotorów uczenia się kompetencji cyfrowych. W Polsce odbędzie się bez mała tysiąc takich spotkań.

Organizowane wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (ETK) kierowane są dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Mogą mieć formę warsztatu, szkolenia, seminarium, webinarium bądź pokazu. Charakter zależy wyłącznie od organizatorów. Aby włączyć się w akcję należy zarejestrować się na stronie internetowej - CodeWeekPL. Dzięki zgłoszeniu każde wydarzenie widoczne jest na mapie, a potencjalni uczestnicy mogą się w prosty sposób dowiedzieć, co i gdzie odbywa się w ich okolicy.

Wydarzenie w ramach ETK zgłaszać mogą grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, centra doskonalenia nauczycieli oraz firmy. Eksperci z Fundacji Widzialni przyłączają się do inicjatywy. 16 października, w ramach spotkania zorganizowanego w Warszawie, zaprezentują standard tworzenia dostępnych stron www. Wszystkim inicjatywom w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania patronuje Komisja Europejska.

Podsumowaniem Tygodnia Kodowania będzie Piknik Koderów oraz debata ekspercka Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce”, która odbędzie się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Code Week Polska 2015 dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Koordynatorem inicjatywy jest Fundacja Nowoczesna Polska. Partnerem głównym jest program Mistrzowie Kodowania”. Partnerami są także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, Stowarzyszenie Talent, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych – Oddział Łódzki.

Więcej na stronie Code Week Polska 2015