Polska Akademia Dostępności  jest platformą internetową skierowaną do podmiotów publicznych, które są zobowiązane do dostosowania swoich serwisów www dla osób o specjalnych potrzebach w tym osób niepełnosprawnych i starszych.

Na platformie znajduje się zestaw 180 gotowych pakietów stron www przygotowanych zgodnie z obowiązującym standardem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Atrakcyjne szablony graficzne wraz z systemem zarządzania treścią są do pobrania za darmo i gotowe do instalacji w dowolnej instytucji. Szablony są podzielone na trzy grupy:

  • BIP
  • BIP z funkcjonalnością strony www
  • portal www

Z platformy mogą skorzystać nie tylko podmioty publiczne ale również instytucje i firmy, które chcą dostosować swoje strony internetowe dla jak największej liczby użytkowników, niezależnie od używanego przez nich sprzętu, oprogramowania, niepełnosprawności i wieku. Ważne, że osoby niepełnosprawne mogą być nie tylko użytkownikami serwisów ale również zarządzać nimi przy pomocy specjalnie przystosowanych paneli administracyjnych - mówi Wojciech Kulesza Prezes Fundacji Widzialni.

PAD jest adresowany do wszystkich zainteresowanych poprawą dostępności swoich serwisów www, począwszy od jednostek użytku publicznego po średnie i małe przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne. Udostępniając darmowe, w pełni zgodne ze standardem WCAG 2.0, szablony stron www, dajemy możliwość oszczędzenia kosztów związanych ze stworzeniem serwisu.

Obecnie jedynie 1,7% publicznych stron internetowych spełnia standard dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wychodzimy naprzeciw tej sytuacji i oddajemy do użytkowania gotowe narzędzia i rozwiązania. Wystarczy odwiedzić serwis, pobrać stronę www i uruchomić w swojej organizacji. – stwierdza Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Użytkownicy dostają do dyspozycji bezpłatne narzędzia, umożliwiające tworzenie serwisów www dostępnych dla osób o specjalnych potrzebach, wzbogacone o opis dobrych praktyk oraz  bazę wiedzy, dotyczącą szeroko pojętej cyfryzacji.

W Polskiej Akademii Dostępności znajduje się specjalna platforma, na której umieszczone są zestawy kursów:

  • Czym jest dostępność?
  • Administracja i zarządzanie dostępną stroną www
  • Tworzenie dostępnych dokumentów
  • Samouczek systemu obsługi CMS PAD panel udostępnionych stron

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych wszystkie serwisy internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne mają być dostosowane dla osób o specjalnych potrzebach w tym osób niepełnosprawnych i starszych do końca maja 2015r.

Polska Akademia Dostępności jest realizowana przez Fundację Widzialni, dofinansowana ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Serwis Polskiej Akademii Dostępności www.pad.widzialni.org

Kontakt:

Polska Akademia Dostępności

www.pad.widzialni.org, e-mail: pad@widzialni.org

Sebastian Depta, Redaktor serwisu PAD, tel: 882 054 202

Biuro Prasowe Fundacji Widzialni

Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni

e-mail: artur.marcinkowski@widzialni.org, tel. 600 360 581