Dotychczasowa realizacja projektu PAD pokazuje wyraźnie, że potrzeby szkoleniowe są kluczowym elementem wiedzy o dostępności. Narzędzia i produkty opracowane w ramach Polskiej Akademii Dostępności znakomicie sprawdziły się w praktyce.

Tegoroczna edycja - PAD, obejmie szereg działań mających za zadanie rozbudowę oferty PAD Portalu o kolejne, w pełni dostępne szablony oraz kursy na platformę e-learningową. Obecnie trwa także rekrutacja do cyklu bezpłatnych spotkań, mających charakter szkoleniowo-warsztatowy.
Już teraz zapraszamy wszystkich na pierwsze seminarium, otwierające cykl ogólnopolskich spotkań specjalistów Fundacji Widzialni z pracownikami administracji centralnej oraz samorządowej, które obędzie się 5 sierpnia w Warszawie przy ul Płockiej 17.

Organizowane szkolenia i warsztaty adresowane są do pracowników instytucji szczebla centralnego. Tematyka szkoleń nastawiona jest na praktyczne zastosowanie rozwiązań oferowanych w ramach PAD. Eksperci z Fundacji Widzialni opracowali konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www, zgodnie ze standardami WCAG 2.0, które w sposób przystępny zaprezentowane zostaną uczestnikom.

W ramach projektu, odbędą się cztery konwenty, skierowane dla jednostek samorządowych, dla subregionów:

  • Północno – zachodni: województwa zachodnio – pomorskie, pomorskie, kujawsko – pomorskie, wielkopolskie i lubuskie
  • Północno – wschodni: województwa warmińsko – mazurski, podlaskie, mazowieckie
  • Południowo – zachodni: województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie
  • Południowo – wschodni: województwa świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie i lubelskie.

Konwenty będą miały charakter szkoleniowo – warsztatowy. Zajęcia odbywać się będą w cyklach dwudniowych. Pierwszego dnia odbędą się zajęcia o charakterze ogólnym: podstawy wiedzy, prelekcje i szkolenie. Dzień drugi obejmować będzie zajęcia praktyczne: warsztaty, praca redakcyjna, zajęcia z zakresu monitorowania dostępności. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o graficzne wzorce stron www wraz z CMS Polskiej Akademii Dostępności oraz z wykorzystaniem aktualnych serwisów uczestników szkoleń (np. strony www urzędu miasta, szpitala itd.). W trakcie zajęć wykorzystane będą konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www pobranych z bazy wzorców PAD, czyli jak zainstalować, wdrożyć  a następnie obsługiwać stronę www tak, by była ona dostępna.

Niezmiennym celem projektu jest podnoszenie świadomości oraz wiedzy twórców stron www, administratorów oraz redaktorów treści na temat dostępności materiałów w wersji elektronicznej. PAD II: Rozwój i Wsparcie, realizowany jest przez Fundację Widzialni, dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Udział w szkoleniach, konwentach i seminariach jest bezpłatny. Więcej informacji pod adresem mail:
biuro@widzialni.org.