Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni, miał zaszczyt zasiadać w komisji oceniającej konkurs  Cyfrowa współpraca popłaca”, wyłaniającej najlepsze  pomysły na cyfrową edukację pokolenia 50+. Konkurs jest elementem projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu realizowanego przez MAiC i Stowarzyszenie Miasta w Internecie.

Konkurs miał na celu wyłonienie nowych, skutecznych oraz atrakcyjnych inicjatyw współdziałania Latarników Polski Cyfrowej z samorządami lokalnymi, realizowanych w ramach Lokalnych Planów  Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców. Zwycięskie samorządy otrzymają granty na stworzenie pracowni aktywizacji cyfrowej w swoich gminach nazwanych Latarniami Polski Cyfrowej, których aktywność skierowana będzie do różnych grup osób nieposiadających kompetencji cyfrowych. Działania zaplanowane w ramach  oferty konkursowej powinny rozpocząć się 1 lutego 2015 roku i zakończyć do końca czerwca 2015. Po tym terminie samorządy lokalne wspólnie z Latarnikami będą mogły wykorzystywać Latarnię Polski Cyfrowej do dalszych działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych mieszkańców.

Umiejętność posługiwania się internetem to dziś elementarz. Niemalże wszystko przenosi się do internetu. Kontakty z urzędem, z lekarzem, korzystanie z prasy, książek, muzyki. Dziś przez internet możemy rozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi – powiedział minister Halicki podczas jednego z wielu spotkań z klubowiczami biorącymi udział w programie w ramach Latarni Polski Cyfrowej.

Komisja konkursowa oceniała m.in., oryginalność nazwy Lokalnego Programu Aktywizacji Cyfrowej Mieszkańców, powiązanie z innymi działaniami społecznymi i kulturalnymi, kreatywność i uwzględnienie specyfiki regionalnej planowanych działań, a także dotychczasowe doświadczenia dotyczące działań na rzecz edukacji osób dorosłych. W konkursie mogły wziąć udział samorządy lokalne, które wspólnie z Latarnikami Polski Cyfrowej przedłożyły ofertę.

W ramach konkursu zgłoszono 25 ofert, spełniających wszystkie kryteria określone w regulaminie. Komisja zakwalifikowała do realizacji trzy Lokalne Programy, które zostały przyznane w formie grantów nagrody w wysokości 30.000 złotych. Laureatami konkursu zostali: Urząd Miasta Zielonka, Urząd Miasta i Gminy w Staszowie oraz Gmina Miejska w Chodzieży. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.