Trwa nabór do VII edycji Konkursu “Strona Internetowa bez Barier”, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i pozostałych narażonych na zjawisko wykluczenia cyfrowego.

Zanim zgłoszą Państwo stronę internetową do Konkursu zachęcamy do skorzystania z darmowych narzędzi do analizy stanu dostępności stron www znajdujących się na stronie Polskiej Akademii Dostępności w zakładce Narzędziownia. Narzędziownia jest miejscem, gdzie można znaleźć przydatne, sprawdzone i popularne programy, aplikacje i strony www związane z szeroko pojętą dostępnością cyfrową. Znajdują się tu opisy i adresy programów asystujących - np. czytających, powiększających - walidatorów pozwalających na sprawdzenie stopnia dostępności strony, narzędzi wspierających tworzenie, redagowanie i publikowanie dostępnych treści.

Logo narzędzia Wave, wtyczki Firegug oraz programu Color Contrast Analyzer

I tak na przykład dzięki aplikacji Wave znajdziemy rażące błędy generujące problemy z dostępnością, które dzięki analizie będziemy mogli poprawić samodzielnie. Wtyczka Firebug pozwoli na bardzo dokładne przyjrzenie się elementom od strony kodu źródłowego. Przy pomocy narzędzia Color Contast Analyser zbadamy współczynnik kontrastu pomiędzy poszczególnymi elementami umieszczonymi na stronie.
Proponowane narzędzia wspomagają redagowanie oraz monitoring stanu dostępności serwisów internetowych. Nie są w stanie wykryć wszystkich nieścisłości na stronach, ponieważ żaden automatyczny walidator nie zastąpi profesjonalnych prac audytorskich związanych z poprawą dostępności serwisu www.

Analiza serwisu przyużyciu narzędzia Wave oraz Color Contrast Analyzer

Przypominamy, iż według najnowszych badań Fundacji Widzialni zaledwie 13% stron www instytucji publicznych spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Zgodnie z Rozporządzeniem o KRI, od 1 czerwca wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne zobligowane są do posiadania serwisów internetowych zgodnych ze standardem dostępności WCAG 2.0 na poziomie AA.

Anaiza strony przy użyciu wtyczki Furebug - widok kodu żródłowego elementów menu głównego

Konkurs Strona Internetowa bez Barier organizowany jest cyklicznie od siedmiu lat przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Działanie to promuje umożliwienie osobom niepełnosprawnym, starszym, niezamożnym i innym narażonym na wykluczenie cyfrowe pełnoprawny dostęp do informacji w Internecie i ma na celu popularyzowanie postaw świadomego tworzenia serwisów www, tak by przeciwdziałać zjawisku wykluczenia cyfrowego i dyskryminacji w dostępie do informacji.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Konkursu.