Jeszcze do 15 grudnia czekamy na zgłoszenia do konkursu Strona Internetowa bez Barier. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? Na przykładzie serwisu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, wyjaśnia Pani prezes zarządu Krystyna Pękała:

Strona internetowa SKM ze względu na posiadanie ważnych informacji dla pasażerów, a dotyczących m.in. rozkładu jazdy, jest często odwiedzaną witryną. Zarówno przez młodych warszawiaków biegle poruszających się po Internecie, ale też osoby, którym wirtualny świat jest potrzebny, aby uzyskać informacje, a jednak nie jest doskonale znany. Choćby z racji niepełnosprawności, która nie pozwala na swobodną podróż po witrynach. Z myślą o tych ostatnich, mając też na uwadze zapisy unijne, rozpoczęliśmy w 2013 roku proces dostosowywania skm.warszawa.pl. I nie można powiedzieć, że był to proces łatwy i szybko przeprowadzony. Wciąż trwa. Stronę systematycznie, co roku przekazujemy do audytu i reaudytu do Fundacji Widzialni i stale poprawiamy. Percepcja, funkcjonalność, zrozumiałość oraz rzetelność to słowa, którymi się kierujemy pamiętając o standardzie WCAG.

Czy to się opłaca? Na wielu spotkaniach dotyczących witryn internetowych w kraju – naszą stronę pokazuje się, jako modelową, co bardzo cieszy. Zwłaszcza, że mówią o tym również osoby niepełnosprawne, mające problem z surfowaniem po innych witrynach.

Systematycznie bierzemy udział w konkursach na witrynę internetową, które organizuje Fundacja Widzialni. Dlatego, że warto konkurować z najlepszymi, czasem ich podglądać”, a i satysfakcja, gdy uda się stanąć na podium jest ważna.

Aby stanąć do Konkursu wystarczy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.konkurs.widzialni.org. Pamiętajcie, że udział w Konkursie może wziąć każdy serwis, niezależnie od tego, czy prowadzicie go jako osoba prywatna, należycie do firmy lub reprezentujecie jednostkę administracji publicznej.

To wspaniała okazja aby móc się sprawdzić, nawet jeśli jest to dopiero początek Waszej przygody z dostępnością, możecie przekonać się jakie stoją przed Wami wyzwania.

Aby dodać Wam śmiałości przypominamy o bezpłatnych narzędziach, które pozwolą na podstawową kontrolę dostępności serwisu i poprawienie niezbędnych elementów przed przystąpieniem do rywalizacji. Skorzystacie z nich odwiedzając stronę Polskiej Akademii Dostępności w zakładce Narzędziownia. Do Waszej dyspozycji jest aplikacja Wave, która wskaże rażące błędy generujące problemy z dostępnością. Wtyczka Firebug pozwoli na bardzo dokładne przyjrzenie się elementom od strony kodu źródłowego. Przy pomocy narzędzia Color Contast Analyser zbadamy współczynnik kontrastu pomiędzy poszczególnymi elementami umieszczonymi na stronie.

Zgłoście Swój udział, być może w tym roku to właśnie Wasz serwis znajdzie się na podium, wśród najlepszych pod kątem dostępności serwisów w Polsce.

Przydatne linki: