Współpraca z Orange

Strona Orange Polska

Orange Polska jest liderem na polskim rynku telefonii stacjonarnej, Internetu i transmisji danych.

Fundacja współpracuje z Orange Polska w zakresie dostępności usług jak również pełni rolę doradczą dotyczącą rozwiązań informatycznych, aplikacji i ofert. Orange Polska dokłada wszelkich starań, aby oferowane przez nich usługi spełniały oczekiwania różnych odbiorców. Szczególną uwagę zwraca na osoby starsze i niepełnosprawne, starając się jak najlepiej przystosować produkty i usługi do ich potrzeb. W ramach współpracy pomagamy Orange w przystosowaniu strony internetowej zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0.

Orange Polska był również partnerem przy wydaniu przez Fundację Podręcznika Dobrych Praktyk WCAG 2.0.

Współpraca z Uniwersytetem Śląskim

Strona Uniwersytetu Śląskiego

Fundacja Widzialni od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Opracowaliśmy i powołaliśmy nowy kierunek studiów Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”. Kierunek będzie kształcił przyszłych specjalistów z zakresu włączenia cyfrowego i społecznego.

Wspólnie opracowaliśmy kompleksową metodologię badania stron internetowych w oparciu o standard WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines).

Pod patronatem Uniwersytetu wydaliśmy Podręcznik Dobrych Praktyk WCAG 2.0 skierowany do administratorów stron internetowych, webmasterów oraz każdego zainteresowanego działaniami zmierzającymi do umożliwienia jak najszerszego dostępu do stron internetowych.
Fundacja wraz z Uniwersytetem oraz posłem do Parlamentu Europejskiego Rafałem Trzaskowskim jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu Strona Internetowa bez Barier” adresowanego do jednostek administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz sektora komercyjnego.

Współpraca z Microsoft

Strona MicrosoftMicrosoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania komputerowego, a także dostawcą kompleksowych rozwiązań cloud computing, aplikacji serwerowych i innych technologii informatycznych dla klientów indywidualnych, firm i administracji.

Polski oddział Microsoft bierze aktywny udział w rozwoju gospodarki i społeczności lokalnej w Polsce. W ramach realizacji swojej strategii odpowiedzialności, polski oddział Microsoft koncentruje działania na zwalczaniu zjawiska wykluczenia informacyjnego” poprzez upowszechnianie wiedzy i umiejętności informatycznych. W tym celu współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i wspólnie z nimi wspiera społeczności marginalizowane w dostępie do nowych technologii.

15 października 2012 r. o w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbyło się uroczyste podpisanie trójstronnego porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, firmą Microsoft Sp. z o. o. oraz Fundacją Widzialni. Celem współpracy jest wzajemna wymiana doświadczeń oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania przejawom wykluczenia cyfrowego oraz promocji nowych technologii. Partnerzy organizować będą konferencje oraz akcje informacyjne poświęcone zagadnieniu wykluczenia cyfrowego

Firma Microsoft jest również partnerem Podręcznika Dobrych Praktyk WCAG 2.0

Współpraca z Akces Lab

Logo AkcesLab

Akces Lab zajmuje się szeroko rozumianym badaniem dostępności (accessibility) i udostępnianiem wszystkiego, co tylko powinno być dostępne dla osób niepełnosprawnych o różnych rodzajach niepełnosprawności. Eksperci Akces Lab są doświadczonymi specjalistami w kwestiach dostępności serwisów internetowych, ich działania mające na celu tworzenie dostępnej przestrzeni, zarówno wirtualnej jak i realnej, oparte są na pracach wykonywanych przez osoby o różnych niepełnosprawnościach. Eksperci Akces Lab są osobami niepełnosprawnymi i współpracują z osobami niewidomymi, niesłyszącymi, osobami mającymi problemy ruchowe, słabowidzącymi, dyslektykami by dostosowywać świat dla innych ale i dla nich samych.

Współpraca z CANAL+

Strona Canal+

Współpraca z Canal+ zaowocowała tłumaczeniami dla kanałów MiniMini+, teleTOON, i PLANETE. W czerwcu 2012 w wersji migowej na antenie MiniMini+ i teleTOON+ pojawiły się seriale Raa Raa – mały, hałaśliwy lew” i Gormiti III - Nowa ewolucja”. W kolejnych miesiącach Mały miś Kuba" i Stacyjkowo 2". W tym samym terminie kanał teleTOON+ wprowadził Księgę dżungli" w tłumaczeniu migowym. We wrześniu 2012 na antenie Planete+ pojawiły się dwa filmy dokumentalne w całości opatrzone tłumaczeniem migowym - Max Kennedy” oraz Ptasia miłość”.CANAL+ Cyfrowy, producent i nadawca MiniMini+ i teleTOON+, prowadzi wszechstronne działania w ramach polityki społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym biorąc aktywny udział w walce z wykluczeniem cyfrowym osób z upośledzeniem słuchu i wzroku. Od stycznia 2010 roku, flagowa stacja premium spółki – CANAL+, jako jedyny nadawca w kraju, emituje wszystkie polskie premiery filmowe z napisami w specjalnej wersji dla niesłyszących. W 2012 została wprowadzona pionierska usługa dla osób niewidzących i niedowidzących – filmy z audiodeskrypcją.

Współpraca z UPC

Strona UPC

UPC Polska jest liderem cyfrowych usług kablowych: telewizji, szerokopasmowego Internetu i telefonii dla klientów indywidualnych i biznesowych. UPC jest bardzo zaangażowane w walkę z wykluczeniem cyfrowym oraz w poszerzenie umiejętności cyfrowych Polaków.

UPC Polska wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce powołało Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ Dojrz@łość w sieci”, której członkiem jest również Fundacja Widzialni. Jej misją jest kształtowanie działań zachęcających osoby dojrzałe do pozyskania kompetencji w zakresie korzystania z nowych technologii.

UPC Polska jest również członkiem Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce w ramach którego podejmowane są działania na rzecz podnoszenia umiejętności cyfrowych i ich wykorzystywania.

Współpraca z IAB

Strona IAB

Fundacja Widzialni wraz z Związkiem Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska wspólnie promują ideę Internetu dostępnego dla wszystkich, Internetu bez barier.

Celem współpracy jest Promowanie dobrych praktyk związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu wśród sektora komercyjnego, wspólne badania, organizacja konferencji i eventów

IAB Polska, jako czołowa polska organizacja interaktywna i autorytet w branży internetowej, znacznie przyczynia się do rozpowszechniania idei tworzenia dostępnych stron internetowych.

Współpraca z IT w Administracji

Strona It w administracji

"IT w Administracji" to miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego poświęcony technologiom informatycznym stosowanym w sektorze publicznym, problematyce szeroko pojętej e-administracji, informatyzacji jednostek publicznych i zagadnieniom prawnym w IT.

Fundacja Widzialni od 2009 roku na łamach miesięcznika publikuje badania dostępności w formie ocenianych zestawień. Nasi eksperci ds. dostępności uczestniczą aktywnie w konwentach informatycznych organizowanych przez IT w Administracji, ostatnio również w organizowanych przez miesięcznik warsztatach.

IT w Administracji obejmowało również patronatem medialnym organizowane przez nas wydarzenia. Konkurs Strona Internetowa bez Barier i konferencję Cyfrowo Wykluczeni.

Współpraca z Muzeum Śląskim

Strona Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie stale dokonuje wszelkich starań, aby oferowane przez nich usługi spełniały oczekiwania różnych odbiorców, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, starając się jak najlepiej przystosować swoją stronę www do ich potrzeb. W ramach współpracy pomagamy Muzeum przystosować stronę internetową zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0.

Fundacja Widzialni opiniowała również projekt realizowany przez Muzeum Śląskie, dzięki któremu osoby niewidome i niedowidzące mogą zobaczyć” dotykiem obrazy z ekspozycji Malarstwa Polskiego. Muzeum utworzyło dedykowaną osobom niewidomym i niedowidzącym ścieżkę zwiedzania z odwzorowaniem obrazów w technologii odlewów 3D oraz opatrzoną wyczerpującym komentarzem odsłuchiwanym w słuchawkach ze specjalnego pilota”.

Współpraca z Fundacja Rozwoju Informacyjnego

Strona Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

FRSI jest Fundacją wspierającą rozwój kompetencji cyfrowych wśród Polaków.

FRSI jest jednym z członków-założycieli Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ “Dojrz@łość w sieci”, która działa na rzecz zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z Internetu.

FRSI realizuje program Nowe Technologie Lokalnie”, którego celem jest podnoszenie wiedzy i umiejętności w społecznościach lokalnych w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych (ICT). Program adresowany jest do wybranych grup organizacji pozarządowych z małych miejscowości i ma im pokazać, jak najskuteczniej stosować technologie i jak świadomie wybierać najbardziej odpowiednie narzędzia do profilu organizacji. W rezultacie program ten ma przyczynić się do usprawnienia i unowocześnienia ich sposobu działania.

FRSI również aktywnie wspiera kampanię Polska Cyfrowa Równych Szans.

Współpraca z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności

Strona Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności została utworzona z podwójną intencją - umacniania społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce, w tym wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego, a także dzielenia się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. PAFW jest organizatorem polskiej edycji TechCampu, którego partnerem merytorycznym jest m.in. Fundacja Widzialni. TechCamp to okazja do otwartej dyskusji, wymiany pomysłów i doświadczeń w gronie pasjonatów technologii internetowych. Te nieformalne spotkanie ludzi z branży IT mają na celu integrację i wspieranie rozwoju. PAFW jest również organizatorem konferencji Sektor 3.0”, w ramach której promowane są nowe technologie, które dają szanse na rozwój modeli uczestnictwa w demokracji. Fundacja Widzialni została laureatem nagrody specjalnej Sektor 3.0” przyznanej za wieloletnie i skuteczne działania na rzecz likwidacji barier powodujących wykluczenie cyfrowe osób niepełnosprawnych.

Współpraca z PWN

Strona Wydawnictwa Naukowego PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN SA jest jednym z największych wydawnictw w Polsce z siedzibą w Warszawie.

W marcu 2013r. Podręcznik Dobrych Praktyk – WCAG 2.0. autorstwa Przemysława Marcinkowskiego i Artura Marcinkowskiego ukazał się nakładem Wydawnictwa PWN.