Celem spotkania była prezentacja wyników prac ekspertów osobom pracującym w podmiotach szczebla centralnego, podległym im resortom, osobom pracującym w jednostkach samorządu terytorialnego zajmujących się redagowaniem, administrowaniem i tworzeniem treści w wersji cyfrowej oraz ogłoszenie wyników konkursu "The Best of Accessibility Project II".

Polska Akademia Dostępności jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Celem projektu jest podnoszenie świadomości i wiedzy twórców stron www, administratorów oraz redaktorów treści na temat dostępności do zasobów cyfrowych.

Szkolenia i konwenty regionalne

W ramach projektu PAD: Wsparcie i Rozwój zorganizowanych zostało 18 szkoleń dla administracji centralnej oraz cztery  dwudniowe subregionalne konwenty szkoleniowo-warsztatowe. Działania te pozwoliły na poniesienie świadomości i wiedzy ponad 400 osób, które pracują na co dzień w jednostkach administracji centralnej oraz samorządowej w województwach z całej Polski. Na szkolenia i warsztaty, eksperci Fundacji Widzialni przeznaczyli  łącznie ponad 200 godzin. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane materiały edukacyjne. Nabyta wiedza pozwoli uczestnikom konwentów oraz szkoleń na świadome tworzenie cyfrowych treści m.in. stron www oraz dokumentów PDF, dostępnych dla wszystkich użytkowników internetu.

WordPress

Zespół ekspertów Fundacji Widzialni w odpowiedzi na zapotrzebowanie związane z opracowaniem szablonów do platformy WordPress, postanowił wykorzystać potencjał i możliwości jakie daje to wolne oprogramowanie. W ramach edycji projektu Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i  Rozwój, opracowano 90 skórek do standardowej instalacji platformy WordPress. Zespół specjalistów skoncentrował się na stworzeniu szablonów zgodnych z najnowszymi internetowymi standardami – responsywność oraz rozwiązań opartych o standardy dostępności - standard WCAG 2.0 na poziomie AA.

Użytkownicy korzystający już z rozwiązań WordPress, w ramach Polskiej Akademii Dostępności otrzymali do dyspozycji moduł rozszerzający funkcjonalność oprogramowania i wspomagający dostępność stron www - wtyczkę do zmiany kontrastu.

Konkurs The Best of Accessibility Project II

Konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy realizują projekty ze środków własnych, prywatnych lub publicznych, adresowane bezpośrednio do osób o specjalnych potrzebach, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Podczas drugiej edycji konkursu "The Best of Accessibility Project II" Jury wzięło pod uwagę głównie skuteczność, zasięg terytorialny, liczbę uczestników oraz pomysł. Konkurs rozszerzono o kategorię dedykowaną dla Instytucji prowadzących swoje serwisy w oparciu o rozwiązania PAD.

Niezmiernie miło poinformować nam, iż II edycję konkursu wygrał projekt:

  • Wyścigi Samochodowe Głuchoniewidomych

Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych projektów:

  • Akademia Życia
  • E-prawnik
  • Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier
  • Adapter

W kategorii dla Instytucji wykorzystujących szablony PAD wyróżniony został serwis:

  • Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy

Kurs e-learningowy

W ramach obecnej edycji opracowano kurs Tworzenie dostępnych multimediów”, który porusza temat opracowywania materiałów audiowizualnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pozwoli to osobom odpowiedzialnym za dystrybucję cyfrowych treści, tworzyć je w bardziej uniwersalny i przystępny sposób dla wszystkich użytkowników internetu.

Wsparcie techniczne

Dzięki uruchomionym kanałom informacyjnym: linii telefonicznej, forum oraz adresów e-mail, zespół specjalistów Fundacji Widzialni udziela wsparcia wszystkim zarejestrowanym użytkownikom dokładając wszelkich starań by wypracowane projekty spełniły oczekiwania. Na każdym etapie prac: instalacji PAD CMS, uruchomienie szablonów poprzez wdrożenie jak i ich modyfikację w kodzie źródłowym – udzielają cennych porad.

Liczba serwisów opartych na rozwiązania Polskiej Akademii Dostępności stale rośnie, tak jak społeczność użytkowników Portalu PAD, która przekracza już 1000 osób. Obecna liczba pobrań to niemal 4500, a z kursów udostępnionych na platformie e-learningowej skorzystało 540 osób – mówi Marek Zwoliński, prezes Fundacji Widzialni. Fundacja Widzialni pragnie podziękować wszystkim użytkownikom Polskiej Akademii Dostępności za tak wielkie zainteresowanie projektem. Dzięki Państwa wsparciu oraz sugestiom, będziemy wciąż pracować nad jego udoskonaleniem, by sprostać Państwa oczekiwaniom i stworzyć uniwersalny produkt, skierowany do wszystkich – dodaje.