Nowy Rok przywitaliśmy z dużym entuzjazmem, pełni energii zabieramy się do pracy. Zanim jednak na dobre pochłonie nas wir nowych wyzwań, podsumujmy co udało się nam zrealizować w roku 2016.

Raport Dostępności i konferencja Cyfrowo Wykluczeni

Uczestnicy konferencji Cyfrowo Wykluczeni 2016

Podobnie, jak w ubiegłych latach zaprosiliśmy Was do udziału w konferencji Cyfrowo Wykluczeni, gdzie wspólnie zastanawialiśmy się, jak skutecznie budować świat bez barier. Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy wyniki Raportu Dostępności 2016. Badanie objęło 118 stron WWW m.in. Kancelarii Prezydenta, Premiera, Sejmu, wszystkich ministerstw oraz wybranych urzędów im podległych. Zaledwie 23% badanych serwisów spełniało minimalne wymagania dla osób o specjalnych potrzebach. W ubiegłym roku ten wskaźnik wynosił niecałe 13%, w 2013 roku 1,7%. Mimo widocznego postępu Raport potwierdził, jak wiele pracy czeka jeszcze instytucje administracji publicznej, tak byśmy mogli mówić o ich dostępności.

Strona Internetowa bez Barier

Laureaci Konkursu Strona Internetowa bez Barier

Podczas konferencji Cyfrowo Wykluczeni nie zabrakło jednak pozytywnych akcentów. Już po raz siódmy mieliśmy przyjemność nagrodzić laureatów konkursu Strona Internetowa bez Barier. Wśród najbardziej przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami serwisów znalazły się:

  • Szybka Kolej Miejska w Warszawie za serwis www.skm.warszawa.pl
  • Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za serwis www.bon.uek.krakow.pl;
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku za serwis www.przekroczycprog.com.pl;
  • LIDEX Sp. z o.o. za serwis www.lidex.com.pl;
  • Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych za serwis www.niepelnosprawni.gov.pl.

Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Bank Millennium, Ministerstwo Finansów oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. To wspaniałe uczucie, gdy możemy obserwować rosnące grono dostępnych stron internetowych, tworzonych przez ludzi z pasją.

Biuro Aktywizacji Społecznej

Uczestnicy podczas szkolenia w Biurze Aktywizacji Społecznej

Naszą dumą jest z powodzeniem rozpoczęty w połowie ubiegłego roku projekt, aktywizujący osoby z niepełnosprawnościami. Biuro Aktywizacji Społecznej to działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami w rozwoju ich indywidualnej ścieżki zawodowej. Uczestnicy projektu mają szansę pozyskania nowych kompetencji oraz pod okiem specjalistów przygotowania się do procesu rekrutacyjnego. Zakończenie projektu planowane jest na czerwiec 2018 roku, dlatego liczymy na liczne grono uczestników, którym dzięki wsparciu w ramach Biura Aktywizacji Społecznej uda się znaleźć wymarzoną pracę.

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych

Uczestnicy spotkania Grupy ds. Dostępności zasobów internetowych

W 2016 roku odbyły się dwa spotkania Grupy ds. Dostępności zasobów internetowych. Ważnym efektem tegorocznych prac Grupy jest powołanie Rady Ekspertów, której zadaniem jest doradztwo, udzielanie rekomendacji i opinii w sprawach spornych oraz promowanie pozytywnych praktyk, poprzez tworzenie Białej Księgi – listy firm i instytucji rekomendowanych do przeprowadzenia badań dostępności stron, szkoleń z zakresu dostępności www i dokumentów, tworzenia stron internetowych w oparciu o standard WCAG 2.0.

Cykl rankingów

Znaki zapytania

W ramach naszych działań związanych z monitorowaniem przestrzeni Internetu pod kątem dostępności przygotowaliśmy dla Was cykl 6 rankingów, z których każdy skupiał się na dostępności serwisów www wybranych firm oraz instytucji. Wśród analizowanych kategorii znalazły się:

  • Firmy ubezpieczeniowe
  • Uczelnie wyższe
  • Kanały telewizyjne i stacje radiowe
  • Szpitale
  • Hotele
  • Apteki internetowe

Serwisy zostały zbadane przez osoby niewidome i niedowidzące oraz ekspertów z dziedziny dostępności stron internetowych. Sprawdzano kluczowe elementy standardu WCAG 2.0, jak m.in. współczynnik kontrastu, poprawność linków, formularzy, opis elementów graficznych, czy poprawność HTML. Niestety wyniki przeprowadzonych badań nie napawają optymizmem. Więcej na temat dostępności informacji cyfrowej w biznesie w artykule – Poziom dostępności stron www w sektorze prywatnym – podsumowanie cyklu rankingów.

Widzialni Watchdog

Napis Digital Watchdog na klawiaturzeKoniec 2016 roku to nasz nowy projekt Widzialni Watchdog, którego celem jest monitorowanie dostępności działań administracji państwowej w przestrzeni Internetu. Naszą inicjatywę wyróżnia zaangażowanie użytkowników Sieci w działania strażnicze. Zachęcamy Was do informowania nas o napotkanych trudnościach związanych z dostępnością. Wierzymy, że wspólnie w ramach Widzialni Watchdog możemy realnie wpłynąć na dostępność w Sieci oraz respektowanie prawa dostępu do informacji dla osób z niepełnosprawnościami, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Nowe publikacje

Okładki publikacji

Możemy również pochwalić się dwiema nowymi publikacjami z zakresu dostępności, Dostępne multimedia” oraz Badanie dostępności strony www w oparciu o WCAG”. Lektury, które oddaliśmy do Państwa dyspozycji, to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie. Najważniejsze zagadnienia i praktyczne rady ekspertów, które pomogą zrealizować cele na drodze do dostępności. Więcej informacji o publikacjach oraz ich pełne wersje dostępne są pod linkiem – Nowe publikacje z zakresu dostępności.

Polska Akademia Dostępności

Logo Polska Akademia DostępnościKontynuujemy także działania w ramach Polskiej Akademii Dostępności. Cieszymy się mogąc wciąż oferować Państwu całkowicie bezpłatne rozwiązania i wsparcie z zakresu dostępności, takie jak kursy na platformie e-learningowej, czy bezpłatne szablony PAD CMS oraz skórki WordPress. Na naszym koncie już 8316 pobrań dostępnych szablonów. Łącznie 1560 użytkowników, a ich liczba stale rośnie. Z kursów natomiast skorzystały 773 osoby.

 

Kończąc podsumowanie minionego roku, pragniemy życzyć Państwu pomyślności i sukcesów w Nowym 2017 Roku. Mamy nadzieję, że również w nadchodzącym czasie będziemy mogli zaoferować Państwu ciekawe działania, projekty i realnie wpłynąć na dostępność informacji w postaci cyfrowej.