W maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, Fundacja Widzialni w związku z tym faktem postanowiła przebadać siedem stron najważniejszych partii politycznych oraz dwie strony powiązane z wyborami.

Od poprzedniego badania serwisów partii politycznych przeprowadzonego przez Fundacje Widzialni minęło niemal dwa lata. Niestety w kwestii dostępności serwisów partii politycznych niewiele się zmieniło. Wyborca niepełnosprawny wydaje się być nieobecny dla partii politycznych. Wydawałoby się, że powinno następować stałe zwiększanie świadomości polityków w kwestii dostępu do informacji w przestrzeni Internetu. Niestety strony wciaż pozostają nieprzystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wyniki z raportu dostępności partii politycznych zostały ogłoszone 27 marca b.r. na Seminarium Wybory bez barier. Kampania dla wszystkich” w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli  europosłowie, współpracownicy kandydatów do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. 

Ranking dotyczył  siedmiu największych partii politycznych w Polsce:

  1. Sojuszu Lewicy Demokratycznej
  2. Platformy Obywatelska
  3. Prawa i Sprawiedliwości
  4. Polski Razem
  5. Solidarnej Polski
  6. Europy Plus
  7. Polskiego Stronnictwa Ludowego

 Najlepiej w badaniu wypadła strona Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która uzyskała 24 punkty z 44 możliwych, najgorzej wypadła strona Polskiego Stronnictwa Ludowego, która uzyskała 15 punktów.

W rankingu wzięły udział ponadto dwie strony powiązane z wyborami:

  1. Państwowa Komisja Wyborcza
  2. Wybory europejskie 2014

Strona Wyborów europejskich 2014 przygotowana przez Parlament Europejski osiągnęła największą  liczbę punktów (26,9pkt).

Badania rankingowe zostały podzielone na dwie części. W pierwszej części ekspert z dziedziny dostępności serwisów www sprawdził kluczowe elementy serwisu pod względem zgodności z WCAG 2.0. W drugiej części (User experience) niepełnosprawni konsultanci dokonali oceny wszystkich badanych podstron oraz wykonali trzy zadania charakterystyczne dla serwisu. We wszystkich testach wzięły udział osoby o różnym stopniu dysfunkcji wzroku oraz osoba głucha.

Niepełnosprawni konsultanci przeprowadzili zadania polegające na sprawdzeniu programu partii, odnalezieniu danych teleadresowych i informacji o władzach partii w danym regionie. Badane strony okazały się nie spełniać standardów dostępności. Najczęściej popełniane błędy to brak odpowiedników tekstowych, brak etykiet, odpowiedniej struktury nagłówków, dodatkowych ułatwień dla osób niepełnosprawnych w serwisie, niezachowywanie sensu linków, niemożność obsługi serwisów za pomocą klawiatury. Część elementów na stronach partii nie posiadała wystarczającego kontrastu.

Tabela 1 - Wyniki rankingu partii politycznych 2014

Strona www

I część

II część

Suma

Procent

Wybory europejskie 2014

9

17,9

26,9

61,1%

Sojusz Lewicy Demokratycznej

6

18

24

54,5%

Państwowa Komisja Wyborcza

10

14

24

54,5%

Prawo i Sprawiedliwość

8

14,6

22,6

51,4%

Platforma Obywatelska

9

13,6

22,6

51,4%

Polska Razem

7

14

21

47,7%

Solidarna Polska

7

13

20

45,5%

Europa Plus

5

12,7

17,7

40,2%

Polskie Stronnictwo Ludowe

2

13

15

34,1%

Opinie konsultantów niepełnosprawnych na temat stron partii politycznych:

Konsultantka niewidoma, Marta Kanarek:

Strona jest przeładowana, za dużo na niej aktualności i niepotrzebnych elementów, co sprawia, że z NVDA strona ładuje się strasznie wolno. Z programem JAWS nie działa prawie w ogóle. (SLD)
Nie znalazłam danych kontaktowych, nie było linku "Kontakt". (Europa Plus)
Nie jest mi łatwo poruszać się po tej stronie, ponieważ prawie nie ma nagłówków. (PSL)

Konsultant niedowidzący, Sebastian Depta:

Udało mi się znaleźć dane teleadresowe, lecz największą trudnością oprócz braku wysokiego kontrastu okazała się nazwa linku: Dołącz do nas”. (Europa Plus)
Trudnością był brak kontrastu i wygląd strony startowej - zakłopotanie jak w to wejść. (PiS)
Musiałem przejrzeć większość zakładek, by znaleźć program. (Solidarna Polska, czas poszukiwania programu 10 minut)

Konsultantka głucha, Magdalena Bielak

Największa trudność w znalezieniu informacji spowodowana była brakiem wyszukiwarki.
Twój Ruch posiada tłumacza języka migowego, a na www brakuje informacji.
Moim zdaniem strony internetowe nie są jeszcze dostosowane do potrzeb osób Głuchych. Brakuje tłumaczeń migowych tam gdzie jest wskazane.

Badanie dostępnosci partii politycznych zostało przeprowadzone przez Ekspertów ds. dostępności Fundacji Widzialni: Przemysława Marcinkowskiego i Marcina Luboń.

Przydatne linki: