Za nami pierwsze szkolenia dla administracji centralnej oraz konwent regionalny w Opolu dla podmiotów administracji samorządowej zorganizowane w ramach projektu Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój.
Jak dotąd przeszkoliliśmy urzędników pracujących na co dzień w Ministerstwie Środowiska, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych jak również pracowników z Urzędu ds. Cudzoziemców, Straży Granicznej, Narodowego Centrum Kultury, Filmoteki Narodowej, Muzeum Historii Polski, Ninateki oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Szkolenie zorganizowane przez Fundację Widzialni w dużym stopniu zmieniło moją perspektywę postrzegania problemów z dostępnością stron internetowych i dokumentów elektronicznych. Większość osób uważa, że wystarczy zamieścić na stronie kilka ikonek zmieniających kontrast lub zmieniających wielkość czcionki i w zupełności to wystarczy, aby uznać stronę za dostępną i czytelną. Po włączeniu jednak czytnika ekranu i sprawdzenia kontrastu okazało się, że sytuacja nie jest wcale taka prosta i np. ja, jako osoba w pełni sprawna, nie radzę sobie nie tylko z nawigacją po stronie, ale również ze znalezieniem najprostszych informacji. Postawienie się w sytuacji osób, które na co dzień borykają się z tego typu problemami, uzmysławia jak bardzo takie zmiany są potrzebne i jak bardzo dużo trzeba jeszcze w tej dziedzinie zrobić – mówi Paweł Wesołowski, Główny Specjalista, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Największą więc zaletą tego typu warsztatów jest uwrażliwienie nas – urzędników, na problemy osób niepełnosprawnych, tak żebyśmy już teraz i w przyszłości projektowali strony, serwisy oraz publikowali dokumenty w sposób który zapewni dostęp do treści np. osobom niewidomym. Będzie to oczywiście ciągły proces, ale niezbędny żeby zapewnić równy dostęp do informacji dla wszystkich obywateli.
Szkolenie niezwykle dokładnie naświetla punkty krytyczne, stanowiące barierę w łatwym i intuicyjnym poruszaniu się po serwisach internetowych przez osoby z niepełnosprawnościami. Najważniejsze jest jednak to, że poprzez nagłaśnianie tematu w drodze m.in. dobrze zorganizowanego i profesjonalnie przeprowadzonego szkolenia problemy związane z dostępnością stron internetowych i ich płynną obsługą przez niepełnosprawnych użytkowników rzeczywiście stają się widzialne” dla osób mających bezpośredni wpływ na zarządzanie i administrowanie portalami – mówi Aleksander Wyszyński specjalista w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Przemysław Marcinkowski oraz Marcin Luboń, eksperci Fundacji Widzialni, przekazali uczestnikom szkoleń podstawy wiedzy o standardzie dostępności WCAG 2.0. W oparciu o rozwiązania zawarte w Polskiej Akademii Dostępności oraz o serwisy internetowe wykorzystywane przez dane jednostki, przedstawiali konkretne ścieżki postępowania przy wdrażaniu i redagowaniu stron www. Każde ze szkoleń opracowane zostało indywidualnie dla potrzeb każdego z Ministerstw. Uczestnicy otrzymali profesjonalne materiały szkoleniowe oraz edukacyjne dotyczące dostępności informacji i usług cyfrowych.

Dzięki ekspertom z Fundacji Widzialni, mogliśmy praktycznie zapoznać się z technologiami wspomagającymi osób z niepełnosprawnościami, które w praktyczny sposób umożliwiają m.in. na przeglądanie serwisów internetowych. Tym samym sprawić, że nasza strona msw.gov.pl będzie jeszcze bardziej przyjazna dla obywateli, szczególnie dla tych, którzy z Internetu korzystają nieco odmiennie mówi Krzysztof Kołodziejczak, Specjalista w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Na pochwałę zasługuje organizacja szkolenia – stanowiska komputerowe oraz sam proces edukacji. Także otrzymane materiały szkoleniowe są przygotowane wyjątkowo profesjonalnie. Uważam, że takie informacje powinny być szerzej przekazywane redaktorom stron, nie tylko portali administracji publicznej, ale także wszystkich stron internetowych. Każdy internauta, szczególnie ten z wyjątkowymi potrzebami, zasługuje na pełny dostęp do publikowanych w Internecie treści – dodaje.

Subregionalny konwent w Opolu to pierwszy z cyklu spotkań zorganizowany w ramach projektu PAD. Dwudniowe spotkanie miało charakter szkoleniowo-warsztatowy. W pierwszym dniu na zajęciach uczestnicy uzyskali podstawową wiedzę o dostępności, poznali narzędzia i metody analizy dostępności serwisów internetowych. Dzień drugi obejmował zajęcia praktyczne: warsztaty, praca redakcyjna, zajęcia z zakresu monitorowania dostępności. Zajęcia prowadzone były w oparciu o graficzne wzorce stron www i CMS Polskiej Akademii Dostępności oraz z wykorzystaniem aktualnych serwisów uczestników szkolenia. Przemysław Marcinkowski ekspert ds. dostępności Fundacji zainstalował, a następnie przedstawił sposób obsługi strony www tak, by była ona dostępna i zgodna ze standardami WCAG 2.0 poziomu AA. Marcin Luboń specjalista ds. dostępności przekazał uczestnikom szkolenia zasady tworzenia dostępnych dokumentów PDF.

Na wstępie uprzejmie dziękuję za to, że mogłem uczestniczyć w konwencie dotyczącym standardu WCAG 2.0 oraz Państwa autorskiego CMS-a. Dwudniowe spotkanie poświęcone tematyce dostępności stron internetowych pozwoliło mi szerzej zrozumieć pojęcia dostępności witryn oraz mogłem przekonać się na żywo jak wygląda przeglądanie treści webowych przez osoby niepełnosprawne. Jako webmaster dotychczas spoglądałem na budowanie serwisów bardziej od strony technicznej, skupiałem się na estetyce, wyglądzie, mniej brałem pod uwagę możliwość odbioru przez szerszą grupę osób w tym osób o ograniczonych możliwościach zdrowotnych. Spotkania z Państwem uświadomiły mi jak wielką potrzebą jest ułatwienie drogi takim osobom do uzyskania poszukiwanych przez Nich informacji – mówi Mateusz Juras z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu tuż po szkoleniu, dodając - udostępnienie przez Państwa gotowego rozwiązania webowego - PAD CMS - pozwoliło mi na łatwiejsze stworzenie serwisu dostosowanego do wymagań WCAG 2.0. Moim zdaniem to narzędzie powinno stać się kluczowym dla wielu instytucji publicznych. Patrząc na przedstawione przez Państwa statystyki, które pokazują jak niewiele do tej pory istnieje dostępnych stron w Polsce trudno mi uwierzyć, że redaktorzy instytucji publicznych mając możliwość wykorzystania tak zaawansowanego, a tym samym prostego w obsłudze narzędzia, nie korzystają z niego. My jako instytucja edukacyjna, tj. Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, także rozważaliśmy wiele dróg dostosowania naszego serwisu do wymogów WCAG 2.0. Gdy natknęliśmy się na Państwa projekt i przetestowaliśmy Państwa rozwiązanie okazało się, że PAD CMS jest najlepiej przystosowanym narzędziem opensource-owym do stworzenia witryny dostępnej. Jestem jak najbardziej za rozwijaniem tego narzędzia i udoskonalaniem go o co raz to nowsze rozwiązania.
Bardzo się cieszę, że wziąłem udział w Konwencie. No i że poznałem ekipę Fundacji Widzialni. Sam konwent był świetnie przygotowany. Bardzo dobra lokalizacja, fajne warunki szkoleniowe. Część merytoryczna na bardzo wysokim poziomie. Dużo informacji praktycznych. Organizatorzy dzielą się swoimi narzędziami, co daje możliwość dalszego rozwoju w dziedzinie dostępności oraz wykorzystania zaproponowanego CMSa do wykorzystania we własnej instytucji - mówi Grzegorz Rzeszutek, I LO w Bytomiu.

Polska Akademia Dostępności jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Celem projektu jest podnoszenie świadomości i wiedzy twórców stron www, administratorów i redaktorów treści na temat dostępności do zasobów cyfrowych.