Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło konkurs na działanie 3.1. POPC, którego celem jest realizacja zadań mających na celu: rozwój kompetencji cyfrowych umożliwiających stworzenie popytu na Internet oraz TIK (Technologie Informatyczno-Komunikacyjne), nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i Internetu jak i rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych, stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.

W związku z ogłoszeniem konkursu oraz mając na uwadze wyraźną potrzebą edukacji obywateli w zakresie korzystania z usług elektronicznej administracji fundacja Widzialni podjęła działania zmierzające do realizacji projektu Załatw sprawę przez Internet. Podnoszenie kompetencji cyfrowych mieszkańców miast i wsi w zakresie korzystania z elektronicznej administracji”. Naszym zamierzeniem jest przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń terenowych dla mieszkańców wszystkich województw w Polsce. Beneficjentem projektu są mieszkańcy gmin, zwłaszcza tych, w których populacja nie przekracza dwudziesty tysięcy mieszkańców.

Zapraszamy do współpracy Urzędy Gmin, na terenie których występuje deficyt umiejętności cyfrowych. W ramach projektu przeprowadzimy na terenie Gmin, które wyrażą gotowość współpracy bezpłatne szkolenie dla mieszkańców Gminy, w trakcie którego zaprezentujemy możliwości i korzyści jakie daje e – administracja w Polsce, pokażemy jak z nich korzystać a także odpowiemy na wszystkie pytania z tego zakresu. Gminy, które są zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do zgłaszania się na adres biuro@widzialni.org lub telefonicznie na nr 784 039 354 – Wojciech Kulesza, koordynator projektu. W treści maila wystarczy podać nazwę gminy oraz dane kontaktowe osoby, która będzie z ramienia Gminy współpracować z Fundacją przy realizacji projektu. Po otrzymaniu danych konsultant Fundacji Widzialni skontaktuję się z wyznaczoną osobą w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Zapraszamy do współpracy – dzięki udziałowi w projektu mieszkańcy Gminy pozyskają wiedzę i kompetencje w zakresie niezbędnego w dzisiejszych czasach korzystania z usług cyfrowych oferowanych przez administracje publiczną.