Część Pierwsza

W pierwszej części w sposób bardzo przystępny podręcznik prowadzi czytelnika przez świat osób, które z różnych powodów są pozbawione możliwości korzystania z zasobów cyfrowego świata. Opisuje, w jaki sposób korzystają z Internetu osoby niewidome, niedowidzące, głuche, starsze, które w codziennym życiu są narażone na tzw. wykluczenie cyfrowe.

Część Druga

Druga część podręcznika jest skierowana do twórców stron www, administratorów i redaktorów oraz osób pragnących tworzyć strony internetowe zgodne ze światowym standardem WCAG. Budować je w taki sposób, aby osoby cyfrowo wykluczone, a wśród nich osoby niepełnosprawne mogły z nich bez przeszkód korzystać. Opracowanie jest dostępne bez żadnych opłat na naszej stronie internetowej http://www.widzialni.org/container/podrecznik6-www.pdf. W marcu 2013r. podręcznik ukaże się drukiem nakładem Wydawnictwa PWN.

(…) Prezentowana książka jest jedną z pierwszych prób przedstawienia, na polskim rynku wydawniczym, zbioru dobrych praktyk dotyczących tworzenia stron WWW, uwzględniających oczekiwania osób niepełnosprawnych. Jest ona napisana przystępnym językiem, a doświadczenie i zaangażowanie autorów przekłada się na jej wysoki poziom merytoryczny. Zachęcam Państwa do zapoznania się z jej treścią oraz do wspólnego przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu po to, aby każdy człowiek czuł się na siłach podjąć pracę, studia i by mógł być BEZ GRANIC twórcą własnego losu.
prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego

(…) Przede wszystkim potrzebna jest nam wiedza, w jaki sposób tworzyć usługi, aby były one dostępne dla wszystkich użytkowników. Książka, którą mają Państwo przed sobą to zbiór konkretnych i szczegółowych wskazówek, które krok po kroku wyjaśniają, jak stworzyć stronę, by była dostępna dla osób starszych, niepełnosprawnych. Zachęcam Państwa do zapoznania się z jej treścią oraz do wspólnego działania na rzecz dostępności osiągnięć cywilizacyjnych.
Maciej Witucki Prezes Orange Polska

Pobierz Podręcznik Dobrych Praktyk

Część I, Rozdział - Dostępność i użyteczność

Wraz z pojawieniem się pierwszych rekomendacji i opublikowania prac W3C, pojęcia dostępność (accessibility) i użyteczność (usability) nabrały większego znaczenia. Dostępność stron internetowych to nic innego, jak zapewnienie dostępu do zasobów internetowych możliwie jak największej liczbie użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek, status majątkowy, sprzęt i oprogramowanie. Użyteczność – to takie przygotowanie serwisu www, aby osiągnąć maksymalną satysfakcję użytkownika, poprzez efektywność serwisu i łatwość użytkowania. Serwis internetowy poprawnie przygotowany i spełniający swoje zadania powinien spełniać założenia obydwu definicji. Powinien być dostępny dla użytkowników, korzystających z różnych urządzeń takich jak: komputery stacjonarne, laptopy, urządzenia mobile, różne systemy operacyjne, przeglądarki internetowe. Powinien dawać możliwość obsługi przez programy czytające, wykorzystywane przez osoby niewidome oraz programy powiększające, używane przez osoby niedowidzące. Powinien być również na tyle użyteczny, aby korzystanie z niego było łatwe, przyjemne i przede wszystkim skuteczne.