Z radością oddajemy do Państwa dyspozycji dwie nowe publikacje Fundacji Widzialni pt. Dostępne multimedia” oraz Badanie dostępności strony www w oparciu o WCAG”. Oba podręczniki powstały we współpracy z firmą Orange Polska. Książki, które Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie. Najważniejsze zagadnienia i praktyczne rady ekspertów pomogą zrealizować cele na drodze do dostępności.

Naszym zamierzeniem od chwili powstania Fundacji Widzialni była i jest dostępność. Staramy się kierować swoje działania tak samo do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, jak i do twórców serwisów WWW. Walka z wykluczeniem cyfrowym i społecznym nie byłaby możliwa w pojedynkę, dlatego od lat dokładamy wszelkich starań, by również Państwa zachęcić do wsparcia naszej inicjatywy. Każdego dnia staramy się służyć naszą wiedzą, doświadczeniem i wsparciem. W ramach tych działań pragniemy zaprosić Państwa do lektury dwóch nowych publikacji: Dostępne multimedia” pod redakcją Moniki Szczygielskiej oraz Badanie dostępności strony www w oparciu o WCAG” autorstwa Artura Marcinkowskiego.

Pobierz podręcznik

Pobierz publikację "Dostępne multimedia" (plik w formacie PDF).

Podręcznik Dostępne multimedia” powstał z myślą o redaktorach stron WWW. Przyda się także studentom, którzy myślą o specjalizacji z przekładu audiowizualnego oraz pracownikom urzędów. To ciekawa lektura dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dostępności multimediów. Jak mówi autorka Monika Szczygielska:

Dostępne multimedia to w uporządkowany sposób przekazane podstawy wiedzy z zakresu dostosowania materiałów audiowizualnych dla osób o specjalnych potrzebach. W publikacji poznajemy konkretnych użytkowników dostępnych multimediów. Ich historie przybliżają potrzeby osób z niepełnosprawnością sensoryczną oraz narzędzia z jakich korzystają.

W kolejnych rozdziałach znajdziemy zagadnienia związane z produkcją materiałów wideo dostępnych dla osób głuchych, słabosłyszących oraz niewidomych. Wartością dodaną jest zestawienie zasad i praktycznego spojrzenia ekspertów, badaczy oraz twórców tłumaczeń, napisów i audiodeskrypcji.

W aneksie znajdują się dokumenty źródłowe: rekomendacje KRRIT, OFCOM i Fundacji Kultury Bez Barier, dzięki czemu "Dostępne multimedia" stanowiące  prawdziwe kompendium wiedzy.

Pobierz podręcznik

Pobierz publikację "Badanie dostępności strony www w oparciu o WCAG" (plik w formacie PDF).

Drugi podręcznik pt. Badanie dostępności strony www w oparciu o WCAG” to  prezentacja całego procesu badawczego. Książkę rozpoczyna opis czynności przygotowawczych. Organizacja miejsca, zaproszenie użytkowników niepełnosprawnych, dobór narzędzi. Jak mówi autor Artur Marcinkowski:

Sporo miejsca poświęcamy specyfice pracy z niepełnosprawnymi użytkownikami. Dalsza część, której głównym konsultantem jest Przemysław Marcinkowski, to opis analizy eksperckiej z wykorzystaniem wszystkich punktów WCAG. Następnie prezentujemy narzędzia służące badaniu i różnego rodzaju analizom serwisów internetowych.

W zakończeniu znajdziemy prezentację Mapy dostępności”, która została opracowana w ramach Grupy ds. dostępności zasobów Internetowych.

Powstanie obu publikacji wsparła firma Orange Polska, dzieląc się także swoimi praktycznymi doświadczeniami w pracach nad dostępnością. Patronat nad publikacjami objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Urząd Komunikacji Elektronicznej ponadto publikację Dostępne multimedia” Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zapraszamy do lektury.